Adatfüggetlenség – a táblák logikai és fizikai szerkezetének megváltoztatásának olyan végzése, hogy a táblát feldolgozó alkalmazást ne kelljen módosítani.
Fizikai adatfüggetlenség – azt jelenti, hogy a fizikai sémának a változása nincs hatással a felette lévő szintekre. Így a belső szinten történő változások végrehajthatók anélkül, hogy módosítani kellene a logikai sémát.
Logikai adatfüggetlenség. A felhasználó hozzáadhat új nézetet a rendszerhez anélkül, hogy ez változtatást igényelne a logikai sémában.
Adatbázis-műveletek
Azt a nyelvet, amelynek segítségével az adatbázis adminisztrátorok az új adatbázisok sémáját definiálhatják, adatdefiníciós nyelvnek (DDL=Data Definition Language) nevezzük.
Műveletek az adatokkal az adatmanipulációs nyelvnek (DML=Data Manipulation Language) parancsai (utasításai) által történik.
A lekérdező nyelvnek (QL=Query Language) általában kevésbé bonyolultak, mint egy általános célú programozási nyelv. Legtöbb esetben nem tartalmaznak vezérlő utasításokat és adatszerkezetek kezelését sem támogatják. Az utasítások csupán az adatbázisban tárolt adatok manipulálását, hozzáférését szolgálják.
A legfontosabb művelet, amit egy ABKR az adatmanipulációk során használ az a keresés.
Az egyik leggyakrabban alkalmazott, keresést támogató adatstruktúra a B-fa. Nevében a B betű a kiegyensúlyozott (balanced) szó angol megfelelőjére utal. Így a kereséshez minimális művelet szükséges. Az adatbázisokban a gyors keresést az indexek támogatják. Az adatbázis sémájánál meg kell adni, hogy mely mezők alapján kívánunk indexeket készíteni. Az index arra szolgál, hogy a keresési és rendezési műveleteket gyorsabbá tegye. De a beszúrás, törlés, módosítás műveleteknél inkább lassító hatása van, mivel ezeknél az index adatstruktúrát is aktualizálni kell. Használata olyan adatbázisoknál előnyös, amelyeknél kevés módosítás történik, viszont gyakran kell adatokat keresni.
Adatintegritás
Az adatok korrektek, konzisztensek és aktuálisak, kell, hogy legyenek.
Konzisztencia – azt jelenti, hogy az adatbázisban az összetartozó adatok módosítása együtt, a megfelelő sorrendben történjen. Ha vannak redundáns adatok, akkor azoknak nem szabad egymással ellentmondásban lenni.
Olvasási konzisztencia – garantálja, hogy ha egy tranzakció (parancs) indulásakor az adatok nem ellentmondásosak, akkor azok a tranzakció (parancs) végén is ellentmondásmentesek maradnak.
Legtöbbször már a séma definiálásakor megadhatók kritériumok, feltételek az egyes adatok tartalmára és formátumára vonatkozóan.
Az adat bevitelekor ellenőrzi, hogy az aktuális adat teljesíti-e ezeket a követelményeket. Amennyiben nem, az adatot nem fogadja el. Az adatbázisban a tényleges adatok mellett tárolódnak azok összefüggéseit, kapcsolatait is.
Hivatkozási integritás
A hivatkozási integritás azt jelenti, hogy egy kapcsolatnál a hivatkozott adatnak létezni kell. A korszerű adatmanipulációk során ellenőrzi, hogy a művelet nem sérti-e a hivatkozási integritást.
Az adatok helyességre törekedve az alkalmazás fejlesztőjének is igyekeznie kell úgy megterveznie az adatbázist, hogy abban a lehető legkevesebb lehetőség legyen arra, hogy az adatok valamilyen szempontból helytelenek legyenek.
Például tegyük fel, hogy egy alkalmazás adatbázisában magyarországi városok szerepelnek. Megtervezhetjük úgy az adatkarbantartást, hogy a felhasználónak kell mindig begépelnie a megfelelő város nevét.
Adatvédelem
· Védelem az illegális hozzáféréssel szemben.
· Az adatokban bekövetkező hibák, sérülések kivédése, megakadályozása.
A második problémát az adatbázisban bekövetkező esetleges sérülések jelentik. Ez több okból történhet. Előfordulhat hardware meghibásodás, de a szoftverekben is bekövetkezhet olyan hiba, amely az adatok károsodását eredményezheti. Akár egy-egy rendkívüli esemény, (egy áramszünet) is okozhat ilyen problémát.
Az adatbiztonság megőrzésének egyik lehetséges technikája a tranzakció vezérlés. Ez azt jelenti, hogy a kritikus módosítások végrehajtása az adatbázisban nem közvetlen módon történik, hanem a műveletek során regisztrálásra kerül. Amikor a teljes művelet sikeresen befejeződik, csak akkor történnek meg a tényleges módosítások.
Másik fontos technikája az adatvédelemnek a biztonsági másolatok (backup copy) készítése. Ezeket bizonyos időszakonként kell elkészíteni. A köztes időszakokban történő változtatásokat a tranzakció vezérléshez hasonlóan külön nyilvántarthatja az ABKR. A biztonsági másolatokra alkalmazva a nyilvántartásban szereplő módosításokat mindig helyreállítható az aktuális állapot, amennyiben meghibásodás történik.
Adatbázisok megosztása
Sok esetben fordul elő, hogy több felhasználó szeretne dolgozni ugyanazon az adatbázison. Ez történhet egyidejűleg, vagy különböző időpontokban is. Az egyidejűleg történő hozzáférés esetében az biztosítani kell az adatbázis megosztását a felhasználók között, valamint ügyelnie kell arra, hogy a közös használatból adódó speciális helyzet ellenére az adatbázis konzisztens maradjon. Ez adott esetben nem olyan egyszerű feladat.
Kizárólagos joggal való megnyitás
Több-felhasználós környezetben ez elterjedt megoldás. A kizárólagos jog vonatkozhat nagyobb egységekre (például egy táblára), ami akadályozhatja a feldolgozást, vagy kisebb egységekre (rekordokra).
Ha több személy dolgozik egy rendszerben, szokás őket csoportokba sorolni. Az egyes csoportok különböző jogosultságokat kaphatnak az adatbázis egyes részeihez, való hozzáféréshez.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése